Jeden důvod proč meditovat

24.10.2018

     Jednoho krásného dne jsem potkal svou známou. Zastavili se a začali si povídat. Vyprávěla mi jak teď poznává nový život. Plácala se životem pořád dokola jako v nějakém začarovaném kruhu.                                                                                                                           "Jak se to projevovalo?" ptal jsem se ji.                                                                                       "Pořád se mi vracely bolesti zad, v práci mě pořád honili a přidávali práci, doma jsem byla unavená a protivná." řekla mi. Potom mi vykládala, jak se přihlásila na kurz osobního rozvoje a pochopila, že dělala vše špatně. Kurz byl prý fajn, ale rozhodla se pro samostudium.                                                                                                                                      Nakoupila si spoustu knih s tématikou osobního a duchovního rozvoje.                                 "To je skvělé, že chceš udělat ve svém životě změnu." řekl jsem nadšeně.                    "Jen si dej pozor ať to nepřeženeš. Dej všemu čas a prociť si každou informaci."                    Ujistila mě, že to zvládá a rozloučili jsme se.                                                                                      Přitažlivost tomu chtěla a potkali se po pár měsících. Hned jsem se ptal jak ji její nová životní cesta jde.                                                                                                                                  "Nijak." řekla nevrle. "Všechno je to blbost a nic nefunguje. Raději budu taková jak před tím."

     Co se to stalo? Byla to přemíra informací, které její mozek nepřijal.                                Náš mozek je obrazně řečeno počítač - biopočítač. Má svou kapacitu a rychlost.                  V dětství jsme náš mozek využívali mnohem efektivněji. Měli jsme pravou a levou mozkovou hemisféru daleko lépe v běžném režimu propojenou. Přibližně po 14 roku života začneme preferovat pro bdělý stav jen jednu z hemisfér a to převážně tu levou.                          Představte si osobní stolní počítač, který už máte pár let. Chcete si na hardware přetáhnout tisíc fotek z dovolené. To chvíli trvá a tak si pustíte přes internet oblíbenou hudbu. Ještě si vzpomenete, že si chcete na večer stáhnout nějaký romantickoválečný film a když už jste na netu, tak chcete zjistit, kdy vám zítra jede vlak na váš výlet.                                 Najednou počítač zamrzne a nic se neděje. Chvíli čekáte a stále se nic neděje. Jediné, co jde udělat, je použít tlačítko RESET. Obrazovka pohasne a po chvíli se objeví nápis. "Všechna neuložená data budou ztracena. Přejete si pokračovat?".............Přejete, protože počítač potřebujete.                                                                                                                           Něco podobného se stalo i biopočítači mé známé. Neměla zpracováno jedno a už si vkládala další informace. Jedna informace se překrývala přes druhou a byl z toho jen pořádný zmatek. Pro mozek byl reset záchrannou brzdou.                                                             Co měla udělat? Každou informaci vstřebat a procítit, dokud ji náš mozek nepřijme. Až potom můžeme pracovat s další informací.

Pro tuto práci je výborným nástrojem autohypnóza nebo chcete-li meditace.

     V autohypnóze se nám propojí levá i pravá hemisféra. Díky tomu se nám prohloubí naše představivost, kreativita a vizualizace. Můžeme se tím pádem na daný problém či informaci podívat z více úhlů. Získáme více možností k tomu, aby náš mozek danou informaci lépe pochopil a přijal. Meditace je svým způsobem vědomé spaní. Ve spánku náš mozek zpracovává vše, co přes den prožijeme. Při meditaci náš mozek "spí", ale my dané informace zpracováváme vědomě a naše intuice nám pomáhá vše zpracovat v mnohem hlubším významu. Díky intuici, představivosti a vizualizaci, která se nám v meditaci plně rozvine, řešíme věci k naší spokojenosti a prospěchu. Meditace má také velký vliv na naše zdraví a délku života, který byl prokázán i vědeckými studiemi.

Pokud vás zaujal význam meditace a chtěli by jste ji začít provádět, rád vám vše vysvětlím a ukážu.